Turisztikai attrakcióvá vált a helyi termékpiac
- György Kálmán
- May 24, 2021
- 10 min read
Pünkösd vasárnapján első alkalommal nyitott ki a helyi termékeket kínáló piac Szalafőn. A mostoha, esős időjárás ellenére itt is és előtte napon az őriszentpéteri piacon is sokan vásároltak, nézelődtek. Turisztikai attrakcióvá vált a helyi termékekkel történő kereskedés, amely lehetőséget teremt a termelőknek a portékájuk értékesítésére, a vásárlóknak pedig a helyi ízek és értékek megismerésére. Most a turista szezon kezdetén felértékelődik a piac szerepe, ezért is üdvözölendő a szalafőiek is hagyománnyá kívánják tenni településükön. Őriszentpéteren 2012 óta üzemel a piac és igazi sikertörténet. A tavalyi esztendőben, a járvány utáni újra nyitáskor ugyan félreértésből és rugalmatlanságból adódott némi nézeteltérés egy-két árus és a működtető önkormányzat között, de a piac azóta is remekül működik, új helyre költözött és egyre komfortosabb. A Rábavidék hetilapban számtalan cikk jelent meg az őriszentpéteri piac elindulása óta, szinte minden rezdülését figyelemmel kísértük. Tesszük ezt jövőben a szalafői piaccal is.

Első szalafői piac
Helyi termék-piac lesz Őriszentpéteren
Rábavidék - 2012. május 25. 9. szám
Helyi termékeket kínáló piactér kialakítását kezdeményezik Őriszentpéteren. Tóth Jenő, a kisváros jegyzője lapunknak elmondta, hogy a szükséges szakhatósági engedélyek beszerzése folyamatban van. Ha ezek meglesznek, akkor az úgynevezett vásár utcában, a sportpálya mellett lesz lehetőség a piac kialakítására. A szükséges kiszolgáló létesítményeket a sportöltöző biztosítaná. Régi terve már az önkormányzatnak egy piactér kialakítása, most talán megvalósul. Kérdésként vetődik fel azonban, hogy mi lesz a nem helyi termékeket kínáló egyéb árusokkal. Pénteki és szombati napokon nemegyszer fél tucat árus kínálja portékáját a város központjában. Bár a járdára, a parkolóba kipakoló kereskedők akadályozzák a forgalmat, sokszor tumultust, néha veszélyes közlekedési helyzeteket okoznak, a helybéliek szívesen vásárolnak náluk. Sokan úgy gondolják, hogy jelenlétükre szükség van. Ugyancsak sokak véleménye, hogy bár helyitermék-piacnak hívnák a most kijelölésre kerülő helyet, mellette jól megférnének az alkalmi árusok is, ha megfizetik a helypénzt. Ezzel tehermentesíteni lehetne a központot. A vevőknek persze kényelmetlenebb lenne, hiszen a városközpontból egy másik helyre kellene menniük. Idővel azonban ez a vásárlói szokás is kialakulna, és így a piac betöltené szerepét. Az önkormányzat tervezi bérelhető pavilonok beszerzését, ezzel is komfortosabbá téve a piacot, amelynek a hivatalos napja a szombat lenne.

Megérkezett a pavilon hadsereg
Piacozás a kőszegi kapualjakban
Rábavidék - 2012. május 25. 9. szám
Amikor helyi termékek értékesítéséről, termékbemutatók, vásárok, piacok szervezéséről, kialakításáról hallok, mindig nosztalgiával gondolok vissza Kőszegen eltöltött diákéveimre. Negyven évvel ezelőtt ott találkoztam először a helyi termékek értékesítésének egy speciális, egyedülálló formájával. A kapualjakban kirakott kisszéken, stokin, kisasztalon számtalan, a háziak által termelt, vagy előállított terméket kínáltak eladásra. Gyümölcsöket és vágott virágot szezonjuk szerint, lekvárt, mézet, gesztenyét és még számtalan más dolgot lehetett venni. Szinte minden évszaknak megvolt a maga sajátos terméke. Tavasszal cseresznyéztünk, ősszel az alma és a szilva volt a divat, télen a gesztenye és az aszalt gyümölcs volt a sláger. Ha randira mentünk, csak felkaptunk egy-egy szál virágot és vittük is szívünk éppen soros hölgyének. A vásárlás roppant egyszerű volt, az áru ellenértékét csak be kellett dobni a kihelyezett dunsztosüvegbe és kész. A becsületkasszából soha egy fillér (akkor még az is volt) nem hiányzott. Nagy csínytevő diákok voltunk, egy kis balhéért nem mentünk a szomszédba, de soha eszünkbe sem jutott, hogy akár egy szem gyümölcsöt is elvegyünk onnan fizetés nélkül. Vajon ma is így van ez? Remélem igen, és remélem, hogy ez az egyedülálló kereskedelmi módszer még ma is dívik szülővárosomban. Ez is egy formája a helyi termékek (de nevezhetjük házi terméknek is) értékesítésének. Ráadásul a legegyszerűbb, ami nem elhanyagolható szempont abban a világban, amelyben a dinnyelékelő kés tisztításának módja, vagy a tojótyúkok ketrecének nagysága is szabályozva van.
Egyre népszerűbb a helyi piac
Rábavidék - 2012. augusztus 10. 13. szám
Májusban már beszámoltunk arról, hogy Őriszentpéteren helyi termékek árusítására alkalmas piactér kialakítását kezdeményezik. A város jegyzője, Tóth Jenő akkor lapunknak elmondta, hogy a szükséges szakhatósági engedélyek beszerzését folyamatosan végzik és rövidesen megszületik a megoldás. Nos ezeken a bürokratikus buktatókon túlvannak, július első hetétől szombatonként 7.00-12.00-ig működik a helyi termékeket kínáló piac a sportöltöző melletti területen. Az érdekelteket, a termelőket és a vásárlókat, az önkormányzat időben tájékoztatta. A „helyi termelői piac” – a 2005-ös törvény alapján – olyan árusító hely, ahol a kistermelő a megyében, vagy a piac 40 kilométeres körzetében működő gazdaságából származó mezőgazdasági, illetve élelmiszeripari termékét értékesíti. Az elmúlt hetek tapasztalata alapján megállapítható, hogy van érdeklődés a helyi piacon kínált portékák iránt. Örömteli, hogy nemcsak a helyiek fedezték fel a piacot, hanem egyre több turista is ellátogat ide. Zöldség, gyümölcs, méz, tej és tejtermékek, szűrt gyümölcsitalok, tökmagolaj és egyéb magolajok szerepelnek egyebek közt a kínálatban. A helyi termelői piac üzemeltetője az önkormányzat. Helypénzt nem szednek, mivel a céljuk a helyi termelés, értékesítés és beszerzés elősegítése. A kistermelő az árusítás megkezdése előtt, az érvényben lévő szabályozás értelmében, köteles megadni az üzemeltetőnek mindazokat az adatokat, amelyek az árusításhoz szükségesek. Nevét, címét, az előállítás helyét, regisztrációs számát és az általa árusított termékek nevét. Az árusok az általuk forgalmazott termékekről kötelesek hitelt érdemlő információt nyújtani mind a vásárlóknak, mind az ellenőrző szakhatóságoknak. Zöldség és gyümölcs esetében rendelkezni kell permetezési naplóval. Csak gombaszakértő által megvizsgált gombát lehet kínálni. Számlatömbről és mérlegről az árusítónak kell gondoskodnia. Most az a helyzet állt elő, hogy két „piac” is van Őriszentpéteren. Egy a település központjában, ahol különféle termékeket kínálnak a vásározók hétvégeken, egy pedig a sportöltöző mellett, amely a helyi termékeké. A végső cél azonban az, hogy ez egy helyen, mégpedig a sportöltöző melletti területen legyen. Ebben az esetben ugyanis megszűnne a városközpont hétvégi balesetveszélyes zsúfoltsága. Egy jogszabályban megfogalmazott engedélynek ehhez azonban még meg kell felelniük, miszerint megfelelő nagyságú szilárd burkolatú terület szükséges a piactér kialakításához. Ha ezt megoldják a szentpéteriek, akkor végre hosszú idő után lesz igazi piac az Őrség fővárosában

Három évesen szülinapi tortával köszöntötte a polgármester a piac résztvevőit
Bevált a termékpiac Őriben
Rábavidék - 2013. március 8. 4. szám
Bár először úgy volt, hogy nem, ám végül egész télen működött a helyi termékpiac Őriszentpéteren. A múlt évben az Őrségi Vásárt követően, a szükséges szakhatósági engedélyek beszerzése után nyitotta ki kapuit az őrségi termelők piaca a kisvárosban. Hivatalos „üzembe helyezésére” a Tökfesztivál kínált alkalmat, amelyre meghívást és ingyen árusító helyet kaptak a termelők. A helybéliek és a turisták hamar felfedezték a piacot, népszerűsége folyamatosan nőtt. Ennek köszönhetően döntöttek úgy az árusok, hogy a tervezett téli szünetet nem tartják meg, és október vége után a futballpálya mellőli helyről a művelődési házba költöztek. Itt folytatták a tevékenységüket, bár nem voltak annyian, mint a nyáron, lehetett eső, hó, vagy nagy hideg, mindig jöttek és kínálták portékáikat. A zöldség és gyümölcs választék érthetően kisebb volt, ám a késztermékekből, sajtokból, lekvárokból, olajokból, mézből került bőven a pultokra. A téli időszakban jutott arra is idejük, hogy kicseréljék tapasztalataikat, eszmecserét tartsanak a folytatásról, valamint a kistermelőket érintő dolgokról, esetleges jogszabályi változásokról. Egyik ilyen tanácskozásukon jelen volt Őr Zoltán, Őriszentpéter polgármestere is, aki lapunknak elmondta, nagy öröm számukra, hogy a piac sikeressé vált. Ígéretet tett a termelőknek, hogy a jövőben is hasonló feltételek mellett árusíthatnak. Az önkormányzat megragad minden olyan pályázati lehetőséget, amellyel a piaci infrastruktúrát fejleszteni tudják. Gondolnak itt árusító pavilonok beszerzésére, az árusító helyek komfortosabbá tételére. A helyi piac amellett, hogy lehetőséget biztosít az őrségi termelők áruinak értékesítésére, és ezzel a kínálatot szélesíti, még turisztikai vonzerővel is bír. Tavasszal visszaköltözik a piac a már jól bevált helyére a futballpálya mellé, és itt várja a vásárlókat, érdeklődőket. A történet szereplői, a termelők, az önkormányzat és a vásárlók bíznak a sikeres folytatásban.

Őriszentpéteri piac
Együtt búcsúztatták az óévet a termelők
Rábavidék - 2016. január 22. 1. szám
Közösen búcsúztattak az óévet az őriszentpéteri termelői piac árusai. Az előző évektől eltérően, az idén télen nem a művelődési házban, hanem a megszokott helyükön, a város sportpályája melletti téren kínálták és kínálják a portékáikat, dacolva az időjárással. A kisváros önkormányzata a termelői piac kérdését folyamatosan szívügyének tekinti. Részben ennek, no meg a piac résztvevőinek köszönhető, hogy mára a termelők igazi közösséggé formálódtak. Ezért is döntöttek úgy, hogy a sikeres esztendőt közösen búcsúztatják az utolsó piacnapon. December 30-án Gerencsér István készített remek pörköltet Tóth Károly által felajánlott mangalica húsból. A kiegészítő zöldségek, fűszerek és egyebek természetesen a termelői piacról kerültek az ételbe. A termelők óévbúcsúztató eseményét megtisztelete, egy pohárköszöntő erejéig Őr Zoltán polgármester is. A város elöljárója elmondta, hogy a jövőben is fokozott figyelemmel fogják kísérni a piac működését, hiszen az beváltotta a hozzáfűzött reményeket, hiszen helyet biztosít a helyi termékek értékesítésére, színesíti a termék palettát, és nem utolsó sorban turisztikai látványossággá is.

Éledezik a piac
Rábavidék - 2018. március 23. 5. szám
A jó idő beköszöntével éledezik a termelői piac Őriszentpéteren. A négynapos hosszú hétvégén is sokan keresték fel az árusokat, akik közül a legbátrabbak egész télen kínálták portékáikat. Meg a legnagyobb hidegben is kipakoltak, mint mondták a törzsvásárlóik kedvéért, illetve a jó társaságért és a jó hangulatért. Ez a dolog egyébként végig jellemzi a piac eddigi történetét. A lassan „kisiskolás” korba lépő piac résztvevői, már az első évben is – pedig tervezve nem volt – nyitva tartottak a téli hónapokban. Akkor a művelődési házba költöztek be az időjárás viszontagságai elől. Az óta azonban „megedződtek”, és most már az eredeti helyen árulnak legyen bármilyen zord is az idő. Sokan közülük azt vallják, hogy hiányoznának a kollégák, a velük való találkozás, ezért is jönnek el minden szombaton. Az is erősítette ezt a baráti összetartozást, hogy annak idején felkeresték egymás lakóhelyét és „családlátogatás” keretein belül megismerték a másikak kertjeit, műhelyeit, konyháit, azokat a helyeket, ahol a kézműves termékek, a zöldségek gyümölcsök előállítása folyik. Tapasztalatot cseréltek, ellátták egymást jó tanácsokkal. Példaértékű ez az összefogás, összetartozás, és ez lehet a záloga a piac jövőjének. A város önkormányzata szívügyének tekinti a termelői piac működését. Pályázatok segítségével igyekeztek már eddig is komfortosabbá tenni azt. A Zöld város projekt egyik eleme a sárga ház fejújítása mellett a vásárcsarnok építése. A sportöltöző mellé egy nagyobb és egy kisebb csarnokot húznak fel - ha minden rendben megy - még ebben az esztendőben. A nagyobb fedett helyen közel ötven árust tudnak majd elhelyezni, de a kisebbikben is jut hely több mint húsznak. Mellékhelységek és egyéb kiszolgáló létesítmények is lesznek itt, egy újabb komfort fokozattal lép előre a piac.

Őriszentpéteri piac
Téli piac
Rábavidék - 2019. december 20. 22. szám
Téli üzemmódba kapcsolt az őriszentpéteri termelői piac. Nem lett kevesebb a látogatók, vagy éppen az árusok száma, a kínált portéka az, ami részben változott. Friss zöldséget gyümölcsöt már nem nagyon találni, helyette a belőlük készült házi finomságokból van több. Az elmúlt hétvégén is rengetegen keresték fel a piacot. Részben már érződik az évvégi „ünnep dömping” hatása. Sokan már az ünnepi menün gondolkodnak és sokan vannak, akik az alapanyagok egy részét az itteni termelőktől szeretnék beszerezni. Lekvárok, mézek, savanyúságok, füstölt húsok, sajtok és még számtalan olyan finomságot kínálnak itt, amely a karácsonyi, vagy éppen szilveszteri nagy lakmározásokkor szívesen teszünk az asztalra. Főleg azért, mert tudjuk, hogy mit vásároltunk, valamint mentesek minden adalékanyagtól, vagy éppen az egészségre káros tartósítószerektől. A termelői piac mellett üzemelő kézműves piacon pedig ilyenkor a legkelendőbb árucikkek a karácsonyi díszek, és az apróbb kézműves karácsonyi ajándékok. A 2012-ben megnyílt piac a kisváros egyik sikertörténete. Az óta folyamatosan nőtt az árusok és a vásárlók köre. A helybéliek is hamar megszerették, a turisták pedig keresik. A piaccal egy új turisztikai termék jelent meg a régió palettáján. A piacnak van egy sajátos hangulata. Érződik az eladók és a vásárlók között kialakult bizalmi viszony. A piac szereplői mára egy közösséggé formálódtak, közösen képviselik érdekeiket, közösen oldják meg a problémáikat. És ha ünneplésre van alkalom, akkor közösen ünnepelnek. Évek óta hagyomány már, hogy az újévet egy közös főzőcskézéssel búcsúztatják, így lesz ez az idén is. Addig is várják a vásárlókat és az érdeklődőket szombaton délelőttönként.

A "vásárlóerő"
A termelői piacról tanácskoztak
Rábavidék - 2020. február 7. 2. szám
A helyi termelői piac létesítésének szándéka a 2010-es évek elején fogalmazódott meg Őriszentpéteren és 2012. július 7-én vált valóra. A helyi adottságokra, lakossági igényekre és a fejlesztéspolitikára alapozott piac a Sportpálya melletti parkos területen kapott helyet. A kezdetekkor 10-12 árus, helyi őstermelő kínálta portékáit, ám a piac működése a kezdetektől fogva sikeres volt. Azért is tudott az lenni, mivel az önkormányzat a kezdetektől kiemelt figyelmet fordít a működésére és a piaci árusok jó közösséggé kovácsolódtak. Az évek során egyre több lett a portékájukat kínálók száma, ezzel párhuzamosan nőtt a kínálat. Az önkormányzat a piac minden rezdülését figyelemmel kísérte, és azonnal reagált a felmerülő igényekre. Ez volt a záloga annak, hogy ellentétben sok másik helyen történő próbálkozással, az itteni piac fenn tudott maradni és üzemel az óta is közmegelégedésre. Az is hozzájárult még ehhez, hogy a piac működésének szereplői rendszeresen találkoznak egymással és a felmerülő problémákat konstruktív módon próbálják megoldani. Ilyen összejövetelnek számít a nyaranta megrendezett születésnapi parti, vagy az új esztendő elején megtartott konzultáció, amely az elmúlt évet értékeli és az újnak a céljait jelöli ki. Ilyen tanácskozást tartottak nemrégiben a helyi művelődési házban. Őr Zoltán polgármester bevezetőjében a 2019-es esztendőt a megújulás évének nevezte a város életében. – Megújult a település építményekben, vásári infrastruktúrában. Könyvek, kiadványok jelentek meg, arculat frissítést hajtottunk végre és új logónk és imázsfilmünk is van, amelyeket meglehet tekinteni a város honlapján – kezdte mondanivalóját, majd azzal folytatta, hogy a sorból a piac sem maradhatott ki. A „Zöld Város” projekt, amelyben a sárga ház felújítása mellett vásárcsarnok felépítése és még két másik kisebb elem is szerepelt, sajnos csak nagy áldozat árán tudott megvalósulni. Az építőiparban történt áremelkedések miatt a 155 millió forint annyira kevésnek bizonyult, hogy a vásárcsarnok projektelem felépítését el kellett engedni. Ezzel a piac működése szenvedett csorbát, amelyet mindenképpen kompenzálni kellett. Ha már nem lett vásárcsarnok, akkor a piac helyszínét kell komfortosabbá tenni. Többször szóba került már, hogy a domborzati viszonyok teszik indokolttá a piac mozgatását. A sportöltöző, játszótér, szabadtéri színpad és a sportpálya által szinte mind a négy oldalról körbezárt terület olyan dimbes-dombos, hogy nehézkes a pavilonok szintre hozása. A 40-50 centiméteres szintkülönbség és a lazább talajszerkezet miatt esős idő is kellemetlenségeket okoz. Két megoldást kínáltak az árusok számára: az egyik a Sport utca két oldala, amely nemrégiben kapott gyeprácsot, így időjárás biztossá vált, vagy a sportöltöző alatti kavicsos terület. – Az árusok végül az utóbbit választották, úgy döntöttek egyetértésben, hogy a sportöltöző alatti területre költöznek. Most e költöztetés módját kell megtalálni, és szabályozni kell, ki melyik pavilonba kerül. Azt is el kell dönteni, hogy hogyan helyezzük el a pavilonokat – mondta a település vezetője. Mindössze 50 méterre költözik a piac, még az igazi szezon megindulása előtt megteszik ezt. A pavilonok számát tovább növelik és szó volt még a gomba árusítás lehetőségeinek a megteremtéséről. A piaccal kapcsolatos hír, hogy májustól helypénzt kell fizetni az árusoknak. Alkalmanként 1000 forintot pavilononként, ám az összeget barátságosabbá teszi, ha valaki bérletet vált. Havi bérlet esetén 500 forintba jön egy alkalom, éves bérlet még ennél is kedvezőbb akkor 250 forintba kerül egy hely. Érdemes tehát ebben gondolkodni. Az önkormányzat az itt befolyt összeget a piac fejlesztésére kívánja fordítani. A termelői piac szomszédságában működő kézműves piacra is ezek az árak érvényesek. Újdonságnak számít az a szórólap, amelyen a piac múltját, jelenét és jövőjét, valamint árukínálatát mutatják be. A szemlélet formálás előtérbe helyezésével a város és a termelői piac logójával ellátott vászontáskát is készíttettek és azt eljuttatták a városlakókhoz és kaptak belőle az árusok is.

Gazdag kínálat I.

Gazdag kínálat II.

Szalafői piac

Szalafői piac

Szalafői piac
Comments