Nyár – Szünidő – Táborok
- György Kálmán
- May 13, 2021
- 16 min read

Bár most éppen egy kicsit mostohábbra fordult az időjárás, az elmúlt napokban megtapasztalhattuk - na meg a naptár sem hazudik – hogy nyakunkon nyár. Szinte mindenki várja az esztendőnek ezt az évszakát, még azok is, akiknek ez komoly gondot okoz. Gondolom kitaláltátok/kitalálták, hogy azokra a gyerek(ek)et nevelőkre gondolok, akiknek ilyenkor komoly problémát okoz, hogy ki vigyáz a lurkókra a vakáció alatt, mivel a szülők szabadsága - még ha külön-külön veszik is ki – nem tart ki két és fél hónapig. Ahol van nagyszülő, rokon vagy idősebb testvér az megoldás lehet, de legalább annyian vannak azok is, akiknek ilyen nincs. Sokat segítenek ezen a helyzeten a különböző gyermektáborok. Bentlakásos és napközis táborban lehet gondolkodni, utóbbi akár egész nyáron megoldás lehet. Fontos, hogy olyanok legyenek ezek a táborok, ahol változatos és gazdag program várja a gyerekeket, és olyanok legyenek a táborvezetők, táboroztatók, akik matt szívesen mennek oda. Most, hogy közeleg szünidő egyre gyakrabban kerül szóba az említett téma. Valamelyik nap éppen az újságban olvastam a táborokról megyei vonatkozásban is és megakadt a szemem az „Őrség” szón. Na – gondoltam, megnézem mit írnak rólunk, de csak abban az összefüggésben került említésre régiónk, hogy egy szervezet egyéb más programja mellett úgy hirdette a táborát, hogy a gyerekeket egy nap még az Őrségbe is elhozzák. Örömteli, hogy milyen népszerűek vagyunk, és hogy az Őrség szó mindig hívószónak számít. Szerencsére azonban nemcsak mások hozzák ide a táborozókat, hanem az Őrállók Alapítványa jóvoltából itt nálunk az Őrségben is lesznek táborok. Lehet, hogy nem olyan volumenűek, mint az újságcikkben lévők, vagy a „promójuk” gyengébb, mindenesetre ott nem olvastam róluk. Pedig megérdemelnék! Főleg azért, mert már több mint tíz éve teszik ezt és mert tavaly is – az első vírusos nyáron – és az idén is – a második vírusos nyáron - a járványügyi szabályok előírásait szigorúan betartva fel merték vállalni. Jól tették! Hosszú évek óta kisérem figyelem az Őrállóknál folyó munkát, jó partnereknek bizonyultak, több témával is szolgáltak nekem. Álljon itt most egy kis gyűjtemény a táboraikról, egy elismerésről és egy olyan rendezvényről, ahol Őrállók köszönik meg a segítséget. Fogadatlan prókátorként írtam le gondolataimat, remélem nem kerülök az „ajtó mögé”!
Az idén öt tábort szervez az alapítvány
A résztvevők megismerkedhetnek az Őrséggel
Rábavidék - 2012. április 27. 7. szám
Az őriszentpéteri Őrállók Alapítvány 2 éve indította el azt a táborsorozatát, amely négy részben kalauzolja végig a fiatalokat a magyar történelem dicsőséges időszakain. Attila diadalai, Szent László csodás cselekedetei, igazságos Mátyás király dicső tettei és a huszárok egyedülálló haditettei szerepelnek a táborok tematikájában, melyeknek célja, hogy pontos képet adjanak a múltról a résztvevők számára. Azokat, akik mind a négy témakörben rendezett táborozásban részt vesznek – ha alsó tagozatos iskolás, akkor a „gyepű őrzőjévé” – ha felsős, vagy középiskolás, akkor „őrállóvá” avatják. Sikeres volt a tavalyi nyár az Őrállók számára, mivel az akkor megrendezett három táboruk létszáma megközelítette a 70 főt. Az Őségből és a Dunántúlról érkeztek érdeklődők, akik változatos, tartalmas programokkal töltötték az időt. Az elmúlt év eredményein felbuzdulva az idén már öt tábort szervez az alapítvány. Július 17-21. között Ispánkon napközis tábor lesz általános iskolások részére „Szent László pénze” elnevezéssel. Július 23-27. között, ugyancsak általános iskolások, "Mátyás király udvarával" ismerkedhetnek meg Szalafőn. Augusztusban három vándortábor is indul szinte párhuzamosan „Őseink nyomában, az Őrállók útján” elnevezéssel. Az időpontok a következők: augusztus 1-5., augusztus 2-6. és augusztus 3-7. között. Az első táborba őrségi és határon túli magyar középiskolásokat, a második táborba őrségi és határon túli felső tagozatos fiatalokat, míg a harmadik táborba dunántúli felső tagozatosokat és középiskolásokat várnak. A vándortáborok, melyeket az Őrállók Alapítvány karöltve szervez az Őrségi Nemzeti Parkkal, újdonságként jelentkeznek a táborozási palettán. Itt a fiatalok megismerkedhetnek az Őrség és az őrállók történetével, régi és mostani népszokásokkal, hagyományokkal és a térség növény- és állatvilágával. A tábor az Őrség „fővárosából”, Őriszentpéterről indul és 5 nap alatt 6 települést – Őriszentpéter, Szalafő, Hodos (SLO), Kapornak (SLO), Kercaszomor, Bajánsenye – érintve vezeti végig a fiatalokat az őrállók útján. A szállás más-más helyen lesz, jurtában, sátorban, ifjúsági szálláson, fogadóban. A program egy részét a tanösvényeken történő vándorlás teszi ki, a másik részében változatos feladatokat kell megoldaniuk a résztvevőknek. Helyi asszonyok által készített magyar ételekkel és ízekkel is megismerkedhetnek a táborozók. Amennyiben a vándortáborba érkező gyerekekkel kísérő tanár is érkezik, számára a tábor ingyenes. Az ispánki napközis táborral kapcsolatos fontos tudnivaló, hogy a résztvevők táborba szállítása autóbusszal történik. A szalafői tábornak a Gatter fogadó ad helyet. A táborokban napi háromszori és ötszöri étkezés biztosított, és a fiatalokra mindenhol szakképzett táborvezetők vigyáznak. Minden érdeklődőt szeretettel hív és vár táboraiba az őriszentpéteri Őrállók Alapítvány.

Nagy túrázások
Nyári táborozás az Őrállókkal
Rábavidék - 2013. május 17. 9. szám
Az őriszentpéteri Őrállók Alapítvány az idén nyáron négy táborába várja a kikapcsolódni és szórakozni vágyó fiatalságot. A táborok célja most is, hogy pontos képet adjanak a múltról, amelynek megőrzése a jövő záloga lehet. Cél még, hogy a résztvevők megismerjék elődeink örökségét, azt tovább adhassák, őrt állva hazánk múltja, jelene és jövője felett. A magyar történelem dicsőséges korszakai közül az idén a huszárok kora kerül a palettára. A programok közt ezért nagy hangsúlyt kap a lovaglás és a lóval való bánásmód elsajátítása. A tavalyi sikert látva az alapítvány az Őrségi Nemzeti Parkkal közösen ismét megszervezi nemzetközi vándortáborát az Őrségben. A táborban résztvevő fiatalok megismerkedhetnek hazánk és az Őrség történelmével, a honegyesítés idején idetelepítettek történetével, életével. Megismerhetik még a régi és a mostani néphagyományokat, a tájegység növény- és állatvilágát. A táborozók az Őrállók útján járják be az Őrséget, minden estét más-más településen töltve. A program egy részét értelemszerűen a vándorlás teszi ki, a többi részében változatos és tartalmas megmérettetésekre, versenyekre és erőpróbákra kerül sor. A vándorlás során megismerkedhetnek az Őrség jellegzetes ételeivel, ízeivel. Az idei esztendőben már Szlovéniából is várnak vendégeket, így lesz a tábor nemzetközi. Napközis tábor esetén a hazai táborozókat busz hozza és viszi. A gyerekek biztonságát, fejlődését szakképzet táborvezetők felügyelik. A napi háromszori, illetve ötszöri étkezéséről a hagyományokat és az egészséges táplálkozást figyelembe véve gondoskodnak. Minden érdeklődőt szeretettel várnak!

Készül a vacsora
Őrségi nyar(g)alás a táborban az őrállókkal
Rábavidék - 2013. szeptember 13. 15. szám
A mögöttünk lévő nyarat ismételten eredményesen zárta az Őrállók Alapítvány. Az elmúlt évek hagyományaihoz hasonlóan három tábort is szerveztek a vakációra az őrségi és dunántúli iskoláskorú fiatalok számára. Kerkáskápolnán napközis, Szalafőn bentlakásos táborban tölthették idejüket a gyerekek. A napközis táborban az elmúlt évekhez hasonlóan a táborlakók időutazásának célja az idén a huszárkor volt. Történelmi zászlók készítésével korhű öltözékben és fegyverzettel, huszárkort idéző játékokkal elevenítették fel történelmünk ezen időszakát. Mivel a ló elengedhetetlen társa volt a huszárnak, a fiatalok programjában szerepelt a lovaglás és a lóval való törődés is. A vándortábor résztvevői az Őrségi Nemzeti Park munkatársainak kalauzolása mellett, hat őrségi települést érintve a kalandos honegyesítés korába csöppenhettek bele. Tanösvényeken, erdőkön, réteken, mezőkön keresztül vezetett az út, amely számtalan érdekességgel szolgált. Kevy Albert, a nemzeti park osztályvezetője túravezetőként járult hozzá a fiatalok lelki fejlődéséhez és tudásának gyarapításához. A napi néhány kilométer gyaloglás után a szálláshelyen meleg ebéd, majd érdekes és izgalmas, a honegyesítés korát idéző feladatok és játékok várták a kalandorokat. Az éjszakáikat hol fogadóban, jurtában vagy sátorban töltötték. A három táborban csaknem 100 résztvevő számára telt el hasznosan a nyár. A táborozókat az alapítvány önkéntes segítői kísérték és vigyázták. Nekik ezúton mond köszönetet az alapítvány. A múlt megismerése mellett sikerült baráti kapcsolatot kialakítani a táborozó fiatalokkal, az együtt töltött idő vidám szeretetteljes hangulatban telt el. Az Őrállók Alapítvány nagyon sok szeretettel hívja és várja mindazokat, akik hozzá szeretnének járulni valamilyen formában az Őrség és hazánk fiataljainak, idősebb nemzedékének összekovácsolásához, egy összetartó, egymást mindenben segítő és támogató közösség kialakításához.

Táborvezetői eligazítás
Hagyományőrző közösségeket díjaztak
Az év vidékfejlesztője az Őrállók Alapítvány
Rábavidék - 2015. február 17. 1.szám
Hagyományőrző és közösségépítő munkájuk elismeréseképpen a Magyar Nemzeti Vidék Hálózat elnöksége által alapított az „Év vidékfejlesztő közössége” díjat vehette át az Őrállók Alapítvány. A díjkiosztásra ünnepélyes keretek közt Budapesten, a Vajdahunyad várban került sor. A 2006-ban életre hívott Őrállók Alapítvány legfőbb célja a térség kulturális életének élénkítése, hagyományok ápolása, természeti és épített örökség védelme, valamint az őrségi emberekből álló, önszerveződő, egymást segítő közösségek létrehozása. Ezen célok eléréséért indították útjára az Őrállók Napja rendezvényt, amely a régió kiemelt hagyományőrző eseménye. Fontosnak tartják a jövő nemzedékének oktatását, öntudatra, hitre, a mindennapi életben való boldogulásra nevelését. Ennek eléréséért nyári táborokat szerveznek a gyerekek részére, ahol ők megismerhetik az Őrség és az őrállók történetét, és ezen keresztül történelmünket. Szem előtt tartják a magyar kultúra terjesztését, és szoros kapcsolatot ápolnak a civil szervezetekkel. Folyamatosan részt vesznek a hagyományőrző rendezvényeken. Partneri kapcsolatot ápolnak az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóságával. Az Őrállók Alapítvány hitvallása: „Őrt állni múltunk felett a jövőnkért”. Munkájukat igyekeznek a hit és a szeretet erejére támaszkodva végezni. Az eddig elvégzett munka eredménye a díj.

Díjátadón Budapesten
Találkoztak az Őrállók
Rábavidék - 2015. február 17. 1. szám
A korábbi évek hagyományaihoz hasonlóan a 2014-es esztendő végén is megrendezte az Őrállók Alapítvány az Őrálló Segítők Napját. A decemberi rendezvényre, amely Szalafőn volt, mindazok kaptak meghívást, akik valamilyen formában segítették az alapítvány munkáját az elmúlt évben. Voltak, akik az Őrállók Napja rendezvényen segédkeztek, mások a nyári táborok szervezésében és lebonyolításában vettek részt. Az alapítvány ezzel a rendezvénnyel köszönte meg az aktivisták munkáját. Ugyancsak decemberben rendezte meg az alapítvány az Őrállók Adventje elnevezésű programját, amelyen a nyári táborokban résztvevő gyerekekkel, szüleikkel és a tábort segítőkkel találkoztak. A karácsonyi ünnep Czirják Zoltán és Bajor János jóvoltából klarinét muzsikával és mesével kezdődött. Játékos vetélkedők, kézműves sarok tette színessé az eseményt, amelyen az adventi koszorú gyertyáinak meggyújtására is sor került. Ezen az ünnepségen hirdették ki a „Neked milyen az igazi karácsony?” gyermekrajzpályázat eredményét. Az óvodások kategóriájában az első helyezett Fenyvesi Dalma, 2. Toller Enikő, 3. Albert Boldizsár lett. Az alsós iskolásoknál Csóbor Máté lett az első, megelőzve a második Fekete Attilát és a harmadik Bakó Milánt. A felsősöknél az első díjat Tamaskó Richárd érdemelte ki, különdíjat Légrádi Benjamin kapott. A karácsonyi ünnepséget az Őrségi Baráti Kar színesítette fellépésével, majd levetítették a nyári táborokban készült filmeket is.

Vacsora a segítőkkel
Őrállók Táborok 2015. nyarán
Rábavidék - 2015. október 9. 16. szám
„Csak két dologban hihetsz. Vagy abban, hogy a világon minden csoda, vagy abban, hogy semmi sem.” A fenti idézettel talán össze is tudnánk foglalni, mit éltünk át a nyáron megrendezett ifjúsági táborainkban. És hogy miért is mondjuk ezt? Mert a fiatalok közt munkálkodva megtapasztaltuk az Úristen jelenlétét és munkáját, szeretetük, mosolyuk, kíváncsiságuk és önkéntes segítőink szorgos és alázatos munkája mind-mind olyan élmény, amiért nagyon hálásak lehetünk és vagyunk is. El is kelt a segítség, hiszen ebben az esztendőben is közel 100 fiatalt táboroztattunk, javarészt őrségieket, de érkeztek hozzánk szerte az országból, egyebek közt Budapestről, Budakesziről, Szombathelyről és a Balaton partjáról is. Napközis táborunknak a szalafői Pityerszer adott otthont, melynek környezete és csodás házai eleve különleges hangulatot kölcsönöznek. Bentlakásos táborunkat pedig a márokföldi Jurta Táborban rendeztük meg, ahol a jurták keltenek mindnyájunkban nem mindennapi érzéseket, már az első pillanattól kezdve. Ezúton is szeretnénk megköszönni azt a sok kedvességet és segítséget, amit mindkét helyszínen kaptunk, igazán jó érzés, hogy szívesen fogadtak és láttak minket. Katonai hagyományőrző táborainkban legfőképp a magyar katonai szablyavívással ismerkedtek fiataljaink, azon belül is magával a szablyával, mint fegyverrel, annak használatával, alapvágásokkal, védekezésekkel, támadásokkal és sokszor került sor szabad küzdelmekre, egymás közti összecsapásokra is. Kis katonáinkhoz elhívtuk a Magyar Szablyavívó Iskola Zalaegerszegi Csapatának tagjait, kiktől - előadásuk után - még több ismeretet sajátítottak el, valamint a szentgotthárdi Őr-Nyék Hagyományőrző és Harcművészeti Alapítvány bemutatóját kísértük nagy figyelemmel. Kézműves alkotótáborainkban a tollpárnakészítés és hímzés kapta a legnagyobb hangsúlyt, de emellett tanultunk népdalcsokrot is, készítettünk népi hangszereket, nemezeltünk, gyógynövényekkel ismerkedtünk, és a belőlük készült teával csillapítottuk szomjunkat. Közös programjainkat pedig szekerezéssel, fürdéssel, beszélgetésekkel, szalonnasütéssel, íjászpárbajjal, rovásírással tettük felejthetetlenné, sőt Márokföldön még a kalandparkban is próbára tettük ügyességünket és bátorságunkat. Már szokássá vált, hogy táboraink végén táborzáró ünnepséget rendezünk, melyre a szülőket is elhívjuk, hiszen az együttlét legszebb pillanatait megörökítő kisfilm levetítése után műsorral kedveskedünk nekik. Idén katonáink egy szablyavívó bemutatóval, kézműveseink pedig népdalcsokorral készültek, melyet az általuk készített hangszerekkel kísértek. Az ajándékaink átadása után, táborunk lezárásaként körben állva, kézen fogva adtunk hálát a sok élményért, szeretetért, segítségért, és mindezek által azért az érzésért, amiért az Úristen által megteremtettünk: az igaz szeretet érzéséért. Természetesen jövőre is találkozhatunk, nagyon sok szeretettel várunk minden régi és újonnan érkező harcost és kézművest. Őrállók Alapítvány

Mert versenyezni jó
10 éves az Őrállók Alapítvány
Rábavidék - 2017. március 3. 4. szám
Számot adni jöttünk, magunknak, és Nektek is. Eltelt tíz év életünkben, s ez arra késztet minket, hogy egy kicsit megálljunk és elgondolkodjunk: mit tettünk jól, és mit tettünk rosszul? Mit tegyünk ugyanúgy, és mi az amin muszáj változtatni? Mi volt, mi van, és mi legyen? Tíz éve indultunk útnak, felsorolhatatlan, hogy miken mentünk keresztül az Úristen támogató segítségével. Voltunk lent és voltunk fent, voltunk embertársainkhoz közel és voltunk tőlük távol, volt jó napunk és volt rossz, voltunk vidámak és voltunk szomorúak, voltunk rendesek és rendetlenek, voltunk ilyenek és olyanok is, mint az összes többi, másik ember. Ha elestünk, igyekeztünk felállni. Ha rosszak voltunk, igyekeztünk újból jók lenni. Ha szomorúak voltunk, igyekeztünk ismét vidámak lenni, mindez persze egyszer könnyen ment, másszor nehezen. De ami biztos, és amit hiszünk és vallunk, hogy az Úristen nélkül semmire nem mentünk volna. Nem tudtunk volna felállni, nem tudtunk volna kimászni a rosszból, nem tudtunk volna ismét jók lenni. Ő segített, és segít nekünk mind a mai napig. Az egyedül rajtunk múlik, hogy elfogadjuk-e a karokat, melyek felénk és értünk nyúlnak. Ami történt velünk a tíz év alatt, azt egy szóval csodálatosnak jellemezzük. Megtaláltuk a hivatásunkat, a célunkat, amiért - a ránk árasztott kegyelem által - tehetünk is nap, mint nap. Arra tettük fel életünket, hogy szeretettel, törődéssel és odafigyeléssel jobbá tegyük embertársaink életét. Ami ebben csodálatos, hogy ez által mi magunk is folyamatosan növekedünk lélekben és szellemben egyaránt, hiszen egy-egy találkozás, őszinte beszélgetés, mosoly és sok jóindulat, melyet kapunk és tapasztalunk, s a közösen végzett munka öröme feltöltődést ad mindnyájunknak. Mindezt a magyar múltra támaszkodva, őseink hagyatékának segítségével hívjuk életre, hiszen a katonai hagyományőrzés és a népi kézművesség köpenyébe burkolódzva gondoskodunk a ránk bízott fiatalokról és igyekszünk kialakítani egyre közvetlenebb és szorosabb kapcsolatot családjukkal és a minket és céljainkat segítőkkel. Nyári táboraink az egyik fő csapásvonalunk, ahol ifjakat táboroztatunk és tanítunk az általunk elfogadott és vallott jóra. A táborokban megjelenő két témakör, a katonai és a kézműves hagyományok lengik be egyéb tevékenységeinket is. A kézműves játszóházainkat, Vitézlő Oskolánk tananyagát és edzéseit, történelmi hagyományőrző rendezvényünket, az Őrállók Napját, valamint adventi és húsvéti ünnepeinket is, melyek vidám és egyben megható alkalmai az immáron közel 300 táborlakónkkal és családjukkal való felemelő találkozásnak. Bízunk benne, hogy a rengeteg meglévő támogatónkkal és talán leendő segítőinkkel együtt, vállvetve, továbbra is élhetünk hivatásunknak, s kinevelődik egy nemzedék, akik majd őrt állnak múltunk felett a jövőnkért, még akkor is, ha mi már nem leszünk. Tárt karokkal és nyílt szívvel várjuk minden embertársunkat az Őrségből, hazánkból és határainkon túlról is, akik velünk együtt járva, és tanulva az életet, szeretnének tenni hazájukért, nemzetükért, gyermekeikért, családjukért, embertársaikért és elsősorban saját magukért. „A szeretet soha el nem múlik” - szól az idézet, melynek birtokában, hálatelt szívvel haladunk tovább a hepehupás, kacskaringós, ám de leírhatatlanul szép utunkon.
Őrállók Alapítvány

Táboroztak az Őrállók: Amikor Isten velünk van
Rábavidék - 2017. szeptember 22. 16. szám
Idén nyáron különleges táborokban vehettünk részt táborlakóinkkal és segítőinkkel együtt. Már az előkészületek és a jelentkezések csodálatosan és gördülékenyen zajlottak, szépen gyarapodott a létszám, és pont annyian lettünk gyerekek és felnőttek, ahányunkra szükségünk volt idén. Az első nagy örömünk, hogy nagyon sok régi táborozónk látogatott el hozzánk ismét, és emellett ugyanolyan nagy öröm, hogy újakból is volt bőven, akik vagy barátaik hívására, vagy kíváncsiságból iratkoztak be erre az 5-5 napra hozzánk. A segítők terén is nagyon nagy fejlődésen mehettünk keresztül, hiszen meg tudtuk valósítani azt az önkéntes létszámot, amit megálmodtunk még évekkel ezelőtt. Nagyon jó és összetartó csapat kovácsolódott össze belőlük, az idő elteltével egyre szorosabbra fonódtak a barátságok segítőink között, akik az elváláskor sírva köszöntek el egymástól és valóban a mielőbbi viszontlátás reményében integettek búcsúzóul. Mindig is egy ilyen, szerető közösségről álmodtunk, nem csak a gyerekek, a segítők körében is. Sikerült. Táboraink idén is két időpontban várták lakóikat, a napközis Pityerszeren, a bentlakásos Őriszentpéteren, az általunk elnevezett és nagyon szeretett Őrálló szeren nyitotta meg kapuit júliusban. Az első napokon még megilletődve és nagy szemekkel néző gyerkőceinken a második reggelen már nyoma sem látszott a félénkségnek. Egy csapatként, otthonosan mozogtak köztünk és a helyszíneken is. Katonáink fő fegyvere a fokos volt, amivel megtanulták a forgatás különböző fajtáit és a fokos harcot, de sokak kedvence lett az íjászat, a szablyavívás és az ostor is, hiszen arra törekedtünk, hogy a fő téma mellett minél több fegyvernemmel megismerkedjenek. A fekvőtámaszoknak se szeri se száma nem volt, de hát így lehet megtanulni a fegyelmet, a csapatban való munkálkodást, a kitartást és a tiszteletet. Kézműveseink sokféle mesterségbe kóstolhattak bele. Azon kívül, hogy mindenki egy saját maga által körbe horgolt konyharuhát vihetett haza, gyarapíthatták tudásukat a pemet és a kenőtoll készítéssel, a kenyér – és pogácsasütéssel, szörpkészítéssel, festéssel, rajzolással, fonással, körmöcskézéssel. Közös programként megleptük kis barátainkat szekerezéssel, Bíró Norbert logikai és társas játékaival, lovaglással, sátorozással és szalonnasütéssel, és idén sem maradt el a tábori posta, amikor is rovásírással írunk egymásnak levelet és a tábori postás ezeket minden nap kézbesítette. Ami számunkra a legnagyobb csoda a két táborrészben, hogy a katonai edzéseken a fiúk olyan teljesítményt nyújtottak, ami felülmúlta minden várakozásunkat. Egy csapatként haladtak előre, komolyan vették, amit csináltak. Nyitottak voltak a változásra, az újra, befogadók az új ismeretekre. Fejlődtek fegyelemben, kitartásban, hitben, testi és lelki erőben. Az értékmentő kézműves foglalkozásokon pedig hihetetlenül kitartó munkát végeztek alkotóink, hiszen egy konyharuha szélét meghorgolni nem kis feladat, főleg úgy, hogy életükben először fogtak a kezükben horgolótű). Amire nagyon büszkék vagyunk, hogy három őrségi, tapasztalt és mindenhez értő asszonnyal tanulhattuk mindezt, akik szabadidejüket ránk szánva egész héten kitartottak mellettünk és mindenben segítettek minket. Szidi néni és Ibolya nénik, köszönjük! Velük megvalósult az az álmunk is, hogy olyan mesterektől lessük el a mesterségek minden titkát, akik itt az Őrségben élnek és teljes mértékben hitelesek. Szót kell ejtenünk újfent önkénteseinkről, akik nélkül nem jöhetett volna létre, amit mi megálmodtunk. Odaadásukkal, segíteni akarásukkal, a gyerekekhez való kedves és odafigyelő hozzáállásukkal olyan két tábor valósult meg, amilyet mi szerettünk volna. Köszönjük! Természetesen rajtuk kívül még nagyon sokan segítettek minket munkájukkal, hozzájárulásukkal. Ők is mindent megtettek azért, hogy nekünk csak arra kelljen figyelni, hogy a helyszínen minden a legnagyobb rendben legyen. És hogy miért a cím: Amikor Isten velünk van? Mert ezek a táborok nem rólunk szólnak, nem általunk jöttek létre. Nem nekünk köszönhető, hogy az a sok álom, amit elterveztünk, idén megvalósult. Ez az Úristen munkája, kinek nevét – úgy érezzük – kötelességünk hirdetni. Aki hisz Ő benne, pontosan tudja, hogy miről beszélünk akkor, amikor érkezik egy telefon, hogy ezt is sikerült megoldani, vagy éppen találkozunk valakivel, aki szeretne jönni segítőnek, és pont arra a posztra, ahol hiány van. Még sorolhatnánk a „véletlen” történéseket, de ezek nem csodák, nem véletlenek. Ez Isten valósága. És amiért a leghálásabbak vagyunk, hogy ebben élhetünk. Köszönjük! Őrállók Alapítvány

Dagasztó kislányok

Elkészült a kerek-perec
Saját táborhelyen az Őrállók táborai
Rábavidék - 2020. június 26. 9. szám
Örömteli hír érkezett az Őrállók Alapítványtól. A járványveszély csillapodásával a visszavont járványügyi rendelkezések lehetővé teszik, hogy az idei nyáron is megrendezhetők lesznek az alapítvány hagyományos táborai. Egy másik nagyszerű hírről is beszámolhatunk, az alapítvány ettől az évtől saját táborhellyel, saját jurta táborral rendelkezik, amelyet Őriszentpéteren Siskaszer 26. sz. alatt találhatnak meg az érdeklődők. Az általuk csak „Őrállószernek” nevezett területen lesznek az idei bentlakásos táborok, de a napközis táborok is. A táborokban elsősorban személyiség fejlesztés zajlik, ahol a csapatmunka, a közösség, a foglalkozások, a következetesség által a gyerekeknek egy új oldala válik megismerhetővé. Nagy gondot fordítanak arra, hogy a gyerekek minél több időt töltsenek a szabadban, lekapcsolódjanak a telefonokról, tabletekről, észrevegyék, hogy nem csak a virtuális térben kell gondolkodni. A programokról megtudhattuk, hogy a katonai táborban az idén a fokos forgatás fortélyait tanulhatják a táborozók, illetve akik már részt vettek ilyen témájú táborban, azok tovább fejleszthetik a már korábban megszerzett tudásukat. A fokossal való küzdelem alapjait, profi hagyományőrző csapatoktól eltanulva a legjobb, leghasznosabb technikákat - helyes tartás, forgatás, ütések, vágások, jobb és bal kezes fogás – ismerhetik meg. A kézműves tábor a most is ötvözi a régi mesterségek csodáját az újkori technikákkal. Őseink hagyatékának megismerése mellett a jelen idők kézműves tevékenységeibe is belekukkanthatnak a táborlakók. Mindkét táborrész az alaptémáján kívül tartalmaz egyéb, közös programokat is, mint a lovaglás, túrázás, szalonnasütés, és egyéb meglepetések. Az idén egy időben lesz a napközis tábor az első jurta táborral. A szervezők biztosítanak mindenkit, hogy résztvevők ugyanúgy megkapják azt az egyéni fegyelmet és törődést, amelyet a korábbi években. A táborokban csak egészséges gyerekeket fogadnak, és az érvényben lévő járványügyi intézkedések betartása mellett táboroztatják a résztvevőket.

Egy kis pihenő
Jurtában laktak a gyermekek az Őrállók táboraiban
Rábavidék - 2020. szeptember 26. 13. szám
Nem rutintalanok a táboroztatás területén az Őrállók Alapítvány aktivistái, ám az idei táborok szervezése nekik is komoly feladatot jelentet. A koronavírus járvány, mint az élet minden területén, erre is hatással volt. A márciusi szigorítások bevezetésekor még a táborok elmaradásának a lehetősége is benne volt a nyár forgatókönyvébe. Szerencsére azonban enyhült a járvány szorítása és így a szabályok betartásával, kellő körültekintéssel, gondoskodással és egymásra való figyeléssel, tető alá lehetett hozni a gyerekek számára vonzó programokat. A csaknem másfél évtizedes rutinnal rendelkező táboroztatók az idén két alkalommal is várták a gyerekeket. A járvány miatt a szervezés később kezdődött, így ezeket a táborozásokat augusztusban tartották meg. Mindkétszer általános iskolás gyerekek számára szervezték a táborokat, amelyekre szerte az országból érkeztek gyerekek. A Dunántúl több tájáról, a Tisza mellől, Budapestről és környékéről, Pécsről és térségéből érkezett fiatalokkal telt meg mindkét tábor, amelyeket az alapítvány saját táborhelyén rendeztek meg. Ez a hely Őriszentpéteren, Siskaszeren volt, ahol jurtákban szállásolták el a táborlakókat. Mindkét alkalommal 20-20 önkéntes segítette a táboroztatást, ezzel a létszámmal tudták elérni, hogy a gyermekek megkülönböztetett és állandó figyelmet kapjanak. A szülői visszajelzések alapján nagyon jól sikerültek a táborok. A gyermekek nagyon jól érezték magukat, többen már a jövő évi táborokra is lefoglalták a helyüket. Sőt, olyanra is volt példa, hogy az első turnus vége után az ifjú táborlakó „hosszabbított” és gyorsan átjelentkezett a második turnusra is. A tematikájában katonai és kézműves táborok valódi célja és lényege igazából a személyiségfejlesztés volt (képünkön). A katonai részben fegyelmet, önfegyelmet, kitartást, bajtársiasságot tanultak a gyerekek, a kézműves részben pedig az alkotó fantáziájukat engedhették szabadon. Képzett önkéntesek gondoskodtak arról, hogy mindenki jól érezze magát és kibontakoztathassa képességeit. A szervezők elmondták: a közel másfél évtizedes táboroztatás után természetesen tovább folytatják a missziót, mivel úgy érzik, hogy ami a táboraikban megtörténik - a feltétel nélküli szeretet megélése - a mai világban egy nagyon fontos és szükséges dolog. A visszajelzések legalábbis ezt igazolják. Ez évi terveik között szerepel még egy úgynevezett ALFA tábor megrendezése, amelyre kizárólag azoknak a férfiaknak a jelentkezését várják, akik szeretnének tenni önmagukért, családjukért, gyermekeikért, a világért. Ebben a táborban különleges műveleti katonák biztosítják a fizikai fejlődést és az elméleti tudás megszerzésének egy részét, valamint képzett személyiségfejlesztő szakember felel a szellemi és érzelmi tudás gyarapodásáért. Ennek a tábornak is a helyszíne az Őrség, a pontos időpontról az alapítvány Facebook oldalán lehet tájékozódni. Az alapítványnál elmondták még, hogy jelenleg a mindennapjaik nagyrészt a táborhelyük további építésével, szépítésével telnek. A jurták mellett található egy vizes blokk is négy zuhanyzóval és egy konyhával. Ezek a kényelmet és a táborozók komfortérzetét javítják. Hamarosan megkezdik az évvégi hagyományos évzáró rendezvényükre való felkészülést, majd januárban már elindul a következő évi táborok szervezése. Bíznak abban, hogy a koronavírus járvány akkor már nem lesz befolyásoló tényező. Az alapítvány honlapján és a Facebook oldalán folyamatosan tájékozódhatnak az érdeklődők az eseményekről.

Jurták
Az idén is táboroznak az Őrállók
Rábavidék – 2021. február 26. 3. szám
Jó hír érkezett az Őrállók Alapítványtól. Az idén is megrendezik a szokásos nyári táboraikat Őriszentpéteren. Júliusban és augusztusban két -két alkalommal leszek napközis és bentlakásos táborok, ahová várják az általános iskoláskorú gyerekeket. Akárcsak a korábbi években a táborokban komoly személyiségfejlesztés folyik. A gyerekek rejtett tulajdonságait igyekeznek a felszínre hozni a szervezők. Itt lekapcsolódnak a villanypásztorokról (telefon, tablet…) és bekapcsolódnak az Életbe, a természetbe. Megmutatják nekik, hogy gazdaságot és bázist nem csak a virtuális térben lehet építeni, hanem a valóságban is. A táborokban a bázist két kezével és csapatával építheti fel. Nem a billentyűk nyomkodásával, hanem az elszáradt ágak, gallyak rendszerezett egymásra pakolásával. Pont azokat a dolgokat teheti meg, amelyeket szüleik is átéltek a nagyszülőiknél töltött nyaralások alkalmával, a szomszéd gyerekekkel. A táborok programjairól a következőket tudtuk meg a szervezőktől: - Katonai táborunkban a magyar hagyományok előtt tisztelegve egy-egy ősi fegyverrel ismerkednek meg a résztvevők és használatuk alapjait el is sajátítják. Táborainkban főszereplők a fokos, a szablya, az íj, a kelevéz és a csatakereszt. Akik már évek óta részesei katonai táborainknak, nekik természetesen lehetőséget biztosítunk arra, hogy a már korábban megszerzett tudásukat fejlesszék.Kézműves táborunk a tőle megszokott módon idén is ötvözi a régi mesterségek csodáját az újkori technikákkal. Őseink hagyatékának megismerése mellett a jelen idők kézműves tevékenységeibe is belekukkantunk majd. Mindezekben segítő társaink azok az idős nénik lesznek, kiket kincsként tartunk számon és kiknek tudása felbecsülhetetlen érték a mai kor embereinek. Mindkét táborrész alaptémáján kívül tartalmaz egyéb, közös programokat is, mint a lovaglás (bentlakásos tábor esetén), túrázás, szalonnasütés, reggeli torna, közös játékok, és egyéb meglepetések – mondták a szervezők. Az alapítvány fő célja, hogy a gyerekek minél jobban érezzék magukat a táboraikban. Ezért önkéntesek is segítik munkájukat, ezzel is színesebbé téve a tábori életet. Napközis táborok időpontjai: 2021. július 26-31 (6 nap) és augusztus 16-21 (6 nap). A bentlakásos táborok időpontjai a napközis táborokéval megegyeznek. A táborok helyszínéül Őriszentpéteren az Őrállók saját jurta tábora szolgál, amelynek a csinosítása, komfortosabbá tétele folyamatos. A szervezők felhívják a jelentkezők figyelmét, hogy csak egészséges gyermekeket tudnak fogadni. Bíznak abban, hogy a táborok idejére normalizálódik a pandémiás helyzet és így zökkenőmentesen tudják lebonyolítani azokat.

Vissza a természetbe I.

Vissza a természetbe II.
Comentarios